Nebe v zahradě

od: Středa, 08. listopad 2023
do: Neděle, 26. listopad 2023
lokalita: Teplicko, Teplice
ověření: akce bez záruky
naposledy upravil: Nikola Fialová Seifrtová

Nebe v zahradě

HIEROFANIE
NEBE V ZAHRADĚ

13. 10. - 26. 11. 2023 / Jízdárna teplického zámku

Výstava obrazů a kreseb Petra Štěpána představuje v Jízdárně teplického muzea kolekci vycházející a čerpající z bohaté křesťanské duchovní a kulturní paměti.
V autorově tvorbě se naplňují slova ze spisů Hugona ze Svatého Viktora, který vnímal Boží přítomnost nejen v posvátném vysvěceném chrámu, ale nalézal ji i v krásné krajině, stromu či květině, které svým dotekem osvětlil tajemný mystický tellurický závoj a hierofanickým průzračným světlem, tak rozzářil nový posvátný prostor.
A právě v intencích této hierofanie i nám malíř poodhaluje posvěcená místa, která otevírají a umožňují průchod z naší imanentní zkušenosti hmatatelného vnímání světa do časoprostorového universa, kde lze nalézt důležitá poselství a poznání smíru, pokory a lásky.
Obrazy Petra Štěpána jsou pevně provázány s jeho smyslem pro sakrální hudbu a každý jeho obraz je ve svém uchopení a účinku symbolickou, jasnou a čistou linií kresby posvátného chrámu. Dochází zde k dialogu, ale zároveň i k vnitřnímu resonančnímu napětí mezi harmonickou formou složenou z jasných tónů liturgických barev a skrytou vnitřní melodií symfonické skladby, která se pevně klene nad a line uvnitř pečlivě komponovaného řádu.
Obrazy Petra Štěpána mohou vnímavému diváku přinést inspiraci, přimět jej k zamyšlení nad světem, který se bohužel projevuje převážně v cynickém, marketingově omezeném vnímání „veledůležitých“ životních hodnot a jistot, mohou pomoci nalézt pro sebe mnohá duchovní poselství i bohatší podstatu života a smysl bytí.
SvobodaP.

Slavnostní vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 12. října 2023 od 18 hodin. Fotogalerie

Petr Štěpán (* 1953)
Studoval na pražské konzervatoři varhany u J. B. Krajse a skladbu u Ilji Hurníka. Na Akademii výtvarných umění v Praze grafiku v ateliéru Ladislava Čepeláka. Je členem skupiny Corpora S, Umělecké besedy a sdružení českých umělců grafiků Hollar. Věnuje se malbě, grafice a práci v architektuře. Vytváří též vokální kresby na pomezí hudebního a výtvarného projevu, které realizuje se svým domovským chrámovým sborem. Žije a pracuje v Českém Brodě, kde je též varhaníkem v kostele sv. Gotharda.

Akce ve tvém okolí

Měla by tu být i tvoje akce?

Tvoje akce u nás na webu

Na Krušnohorském webu mohou být zaneseny i akce, které se konají ve tvém okolí, případně je přímo pořádáš.

Navštiv stránku Přidej akci a vyplň informace o pořádané akci.

Kam o nadcházejícím víkendu?

Kam o víkendu

Podívejte se na kulturní a sportovní akce, které se konají o blížícím se víkendu ».Kontakt na autora webu

Krušnohorské jeřabinyhttps://www.krusnohorci.cz
krusnohorcizavinacgmail.com