Chemnitz

lokalita: Vogtland,
http://www.chemnitz.de/

Chemnitz

Autor: Bigstockphoto

Město Chemnitz, staré více než 800 let, leží v srdci Saska. Je to třetí největší město v nových spolkových zemích, žije zde asi 245 000 lidí. Na Technické univerzitě studuje přes 10 000 mladých lidí.

Fascinující architektura odráží tok času a ducha těch, kteří určovali charakter města: průmyslové pomníky, sanované čtvrti z grunderského období jako Kaßberg, obchodní dům Schocken, vila Esche nebo po sjednocení země úplně změněné vnitřní město, postavené Helmutem Jahnem, Hansem Kollhoffem a Christopfem Ingenhovenem, určují spojení včerejška s dneškem a zítřkem. Samotné město investovalo do nového centra více než 50 miliónů eur, všichni investoři vynaložili více než 500 miliónů eur. Přinejmenším stejně slavná je hlava Karla Marxe z bronzu od Lewa Kerbela, vysoká 7,10 m, která se lidově nazývá „Nischel“, pochází z roku 1971.

Snad žádnému jinému městu v Německu nenáleží označení „město moderny“ větším právem než městu Chemnitz. Město vyrostlo v době klasické moderny, která dává jako dříve impulsy pro vývoj hospodářství a vědy. Vlivy kulturní a architektonické moderny jsou viditelné a sledovatelné.

V roce 2006 bylo vyznamenáno nové centrum za svou zdařilou směs drobných obchodů, kanceláří, gastronomie, bydlení, volného času a kultury cenou DIFA pro městské obytné útvary.

Ve městě Chemnitz se dobře žije dětem a rodinám: to ukazuje atlas rodiny z roku 2007 Spolkového ministerstva pro rodinu. V oblasti tvorby a vzdělávání obsadilo město v celoněmeckém srovnání třetí příčku. Při porovnání 40 německých velkoměst Chemnitz dokonce zvítězil.

Chemnitz je kulturním městem. Národně i mezinárodně je uznávané Městské divadlo s operou a činohrou s pozoruhodnými inscenacemi, s Filharmonií Roberta Schumanna a loutkovým divadlem.

Městské umělecké sbírky na Theaterplatz (Divadelním náměstí) nacházejí se svými výstavami pravidelné vstupy ve spolkových fejetonech. Zvláštní tah se podařil s celosvětově první sbírkou prací zpěváka Boba Dylana.

Současně v roce 2007 nalezla v Chemnitzu své místo jedna z největších soukromých uměleckých sbírek: V muzeu Gunzenhauser očekává návštěvníka v bývalé budově spořitelny téměř 2500 významných děl klasické moderny, umění mezi světovými válkami a druhou polovinou 20. století, mezi nimi se nachází jedna z celosvětově největších sbírek Otto Dixe.

Chemintz byl a je městem kvetoucího hospodářství a vynalézavosti. Zde objevili složky na spisy, termosku, jemný prací prostředek a mnoho dalších věcí. A Chemnitz je dnes opět konkurenceschopným střediskem technologie, kterým se stává díky svým početným podnikům a své blízkosti k vývojovým centrům. Faktem je, že od roku 2004 patří Chemnitz každý rok mezi deset prvních měst Německa s největším růstem.

Ještě Vám to nestačí? Potom necháme promluvit ještě několik jmen – jména těch, kteří ve městě Chemnitz vyrostli. Protože se zde narodili nebo tady strávili rozhodující část svého života. Malíř Karl Schmidt-Rottluff, ikona bauhausu Marianne Brandt, spisovatel Stefan Heym, herec Michael Degen, hudební skladatel Gert Natschinski, umělec Carsten Nicolai a ještě mnoho dalších osobností z oblasti kultury. Ve sportu následují olympijská vítězka v krasobruslení Katarina Witt, kapitán fotbalového týmu Michael Ballack, olympijský vítěz ve vzpírání Matthias Steiner, mistři světa v jízdě dvojic Aljona Savchenko a Robin Szolkowy, hrdina disku Lars Riedel, cyklisté Michael Hübner a Jens Fiedler, plavec Stev Theloke a další...

Nalezená informační centra

Infozentrum Chemnitz

adresa Markt 1, 09111 Chemnitz
telefon +49 0371 690 680
email touristinformation@chemnitz-tourismus.de
web http://www.cwe-chemnitz.de/


3 nejoblíbenější tipy na výlet

Vánoční trhy Chemnitz

Vánoční trhy Chemnitz

Vůně svařeného vína, pražených mandlí, kandovaného ořechy, perníku a klobás prostupuje každý rok v době Vánoc ulice v centru. Na vše pečlivě dohlíží 12 m vysoká pětipodlažní ... číst celéHrad Rabenstein - nejmenší hrad Saska

Hrad Rabenstein - nejmenší hrad Saska

Nejmenší hrad v celém Sasku najdete nedaleko saské metropole Chemnitz. Kromě obvyklých prohlídek, se zde na jaře a na podzim koná festival. V okolí zámek Rabenstein, vodní nádrž a ... číst celéTipy na ubytování

Tags

#krusnehory #erzgebirge #oremountains #krusnohorci #kamnavylet #tipynavylet #navylet #vylet #zazitky #lesy #dolesa #priroda #doprirody #jecozazit #honemven #navylete #aznahoru #nahory #horyaprirodaKontakt na autora webu

Krušnohorské jeřabinyhttps://www.krusnohorci.cz
krusnohorcizavinacgmail.com